Bosch Termoteknoloji’den ısıtma sisteminizde maksimum doğalgaz tasarrufu için ipuçları!

Isıtma-soğutma sektörünün öncü markalarından Bosch Termoteknoloji, ısıtma sisteminizden daha fazla verim alabilmeniz için dikkat edilmesi gereken noktaları açıklıyor.
Kışa hazırlandığımız şu günlerde kullanıcılar, ısıtma sistemlerini daha verimli kullanmak, maksimum yakıt tasarrufu sağlamak ve doğalgaz faturalarını düşürmek için yöntemler arıyor.Bosch Termoteknoloji, tasarruf için öncelikle cihazlarda periyodik bakım yapılması ve oda sıcaklığı ayarının bilinçli bir şekilde uygulanması gerektiğini vurguluyor. Daha detaylı bilgi için Bosch Termoteknoloji uzmanlarının tasarruf ipuçları ile ilgili hazırladığı “Doğalgaz tasarrufu için ne yapmalıyım?” videosunu Bosch TermoteknolojiYouTube hesabından izleyebilirsiniz.
• Tasarrufun formülü oda sıcaklığı ayarında gizli
Bosch Termoteknoloji uzmanları, oda sıcaklığını 1°C düşürmenin, yakıt tüketiminde ciddi tasarruf sağladığını vurguluyor. İstanbul şartlarında oda sıcaklığını 1°C azaltmak, yaklaşık yüzde 10 yakıt tasarrufu anlamına geliyor. Ayrıca sıcaklığın çok yükseltilmesi, odadaki havanın kurumasına da neden oluyor.
Kombinin kapasitesini hassas bir biçimde kontrol edebilmesi ve oda kumandaları ile uyumlu çalışmasıda tasarrufu sağlayan en önemli kriterlerden biri. Modülasyonluoda kumandası ile çalışarak kapasitesini oda sıcaklığına göre ayarlayan modülasyonlu kombiler, diğerlerine göre daha az yakıt tüketiyor. Cihazların çalışma süreleri boyunca servis ve bakımlarının yetkili servisler tarafından düzgün aralıklarla yapılması da tasarrufta önemli etkenler arasında. Diğer yandan tasarruf için kombi kadar uygun radyatör seçimine de dikkat etmek gerekiyor. Odalardaki camların altını tam kapatacak şekilde radyatör seçmek (ince panel radyatörler) camlardan gelen soğuk hava akışını sınırlandıracağı için ısınmayı hızlandırıyor vecihazın yakıt tüketimini düşürüyor.
• Kombi seçiminde sezonsal verim değerine dikkat
Bosch, yoğuşmalı kombi seçimini yaparken öncelikle cihazın sezonsal verim değerlerine bakılmasını ve cihazın ısıtma işletiminde oda sıcaklığına göre modülasyonlu işletim yapabilmesine dikkat edilip, buna uygun modülasyonlu oda kumandalarıyla kullanılmasınıöneriyor. Böylelikle enerji tüketimininde çok yüksek paya sahip ısıtma işletimi en verimli şekilde gerçekleştirilebilir. Bu nedenle tüm yoğuşmalı kombilerde ileri teknoloji ürünü hassas oda sıcaklığı kontrolü sağlayan modülasyonlu oda kumandalarının kullanımı öneriliyor.
• Bosch EasyControl akıllı oda kumandası ile ısıtma sisteminizi en verimli şekilde kullanmak mümkün
Bosch EasyControl akıllı oda kumandası; kendiliğinden öğrenme ve geo-fencingmodgibi akıllı fonksiyonları sayesinde ısıtma sisteminin en verimli şekilde kullanılmasını sağladığı gibi enerji tasarrufu elde edilmesine de yardımcı oluyor.
Mobil uygulama üzerinden kendiliğinden öğrenme modunun aktifleştirilmesiyle birlikte kombinin zaman programı 7 gün boyunca takip edilip, kaydediliyor. Böylelikle kullanıcıların bireysel günlük rutinleri EasyControl akıllı oda kumandası tarafından tanınıyor ve buna bağlı olarak en uygun sıcaklık otomatik olarak ayarlanabiliyor.
Bosch EasyControl akıllı oda kumandası coğrafi konumu belirlemek amacıyla geo-fencing özelliğini kullanarak konutun etrafında bir mesafe yarıçapı tanımlıyor. Kullanıcının akıllı telefonu sayesinde evden uzaklaşıldığında veya giriş yapıldığında kumanda bunu algılıyor ve uygulamaya haber veriyor. Böylece EasyControl ve kombi tarafından ev sahibinin tercih ettiği sıcaklık ayarı otomatik olarak gerçekleştiriliyor.Daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.